Akbank Sahibi Kim - Hangi Ülkenin?

Akbank sahibi kim, Akbank devlet bankası mı, yerli banka mı diye merak edenler bu sayfaya bakabilir. Siz de Akbank'ın 2018 kime ait olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Akbank Sahibi Kim - Hangi Ülkenin?

Akbak'ın sahibi kimsdiye merak edenler için bu sayfamızı hazırladık. Sorularına doğru cevap bulabilmeniz için, siz değerli okurlarımız için Kredibankalar.org sitesi olarak araştırma yaptık. Ülkemizde kamu destekli ve özel teşebbüs destekli olmak üzere birçok banka faaliyet göstermektedir. Peki ya Türkiye'nin en köklü bankaları arasında gösterilen Akbank devlet bankası mıdır ve sahibi kimdir?

AKBANK DEVLET BANKASI MI?
Türkiye'de ve yurt dışında faaliyet gösteren akla ilk gelen büyük bankalardan biri de Akbank'tır. Bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında en köklü banka olarak da bilinmektektedir. Ülkemizde hala hangi bankaların devlet destekli ve özel banka olduğu konusunda çok fazla bilgi eksikliği bulunmaktadır. Yazımızla bu eksikliği gidermeye çalışacağız. Akbank devlet bankası mı diye soranlara cevabımız özel bankadır. Yerli sermaye ile kurulan banka şuanda Türkiye'de bir şirkete bağlı olarak işletilmektedir. Bu şirketi aşağıdaki bilgilerden öğrenebilirsiniz.


AKBANK'IN SAHİBİ KİM?
Adana şehrinde faaliyete başlayan ve zamanla Türkiye'nin her şehrinde şube açan Akbank 1950  yılında İstanbul'da şube açmış ve o tarihten sonra İstanbul merkezli bir banka haline gelmiştir. Müşteri isteklerini ve sürekli değişen trendleri göz önüne alarak hızla büyümeye başlayan Akbank yurtdışına açılma kararı almıştır. Karar aldıktan sonra yurt dışındaki faaliyetlerini Almanya'daki iştiraki ve Malta'da bulunan şubesi ile yürütmeye başlamıştır.Oluşturmuş olduğu yeni ürün ve hizmetlerle dünyada da ilklere imza atan Akbank, zamanla dünyanın en iyi bankaları arasına girmeyi başarmıştır. Sermayesi ve yabancı kaynak olanakları ile bankacılık sektöründe öncü konumda kalmaya devam edecektir. Akbank ortakları sayfasından Akbank'ın güncel verilerine ulaşabilmeniz mümkündür.
    

 

%48.9Sabancı Holding, İlişkili Kuruluşlar ve Kişiler
%51.1Halka Açık Kısım


Özel teşebbüs destekli bir kuruluş olan Akbank, Adana'da 30 Ocak 1948 tarihinde Ömer Sabancı'nın da aralarında bulunduğu birkaç iş adamı (Mustafa ÖZGÜR, Bekir SAPMAZ, Ahmet SAPMAZ, Seyit TEKİN, Nuri HAS) tarafından kurulmuştur. Zaman içerisinde ülkemizin birçok yerinde şube açan Akbank, 1990 yılında ise halka açılmıştır. Yerli üreticiye (pamuk işçileri) finans desteği sağlamak amacıyla çalışmalarına başlayan Akbank'ın, Türkiye'de 800 şubesi ve 14 bin civarında çalışanı bulunmaktadır. Akbank, müşterilerine bankacılık sektöründe yenilikler ve daha fazla değer yaratmak için çalışmalarına büyük bir motivasyon ile devam etmektedir. Akbank özel banka mı, Akbank devlet bankası mı, Akbank sahibi kim diye merak ettiklerinizi bu konu detaylarından ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan bankaların bilgilerine göz atarak, hangi bankanın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş