Vakıf Katılım Kime Ait Devlet Bankası mı

Türkiye' de Katılım Bankacılığı sektörünün en genç üyesi olan Vakıf Katılım Kime Ait? ‘Faizsizlik Prensibi’ esas alınarak çalışmalarını sürdüren Vakıf Katılım Devlet Bankası mı?

Vakıf Katılım Kime Ait Devlet Bankası mı

Türkiye'de Katılım Bankaları alanında faaliyetlerini sürdüren bankalar hakkındaki bilgileri siz değerli okurlarımıza anlatmaya devam ediyoruz. Vakıf Katılım devlet bankası mı ,bir devlet bankası olarak mı hizmet verdiği gibi sorulara bügünkü yazımızda cevap bulabilirsiniz. Peki, Katılım Bankacılığının en temel prensibi olan ‘Faizsizlik Prensibi’ esas alınarak katılımcılarına kar-zarar esasına göre gelir sağlamayı hedefleyen Vakıf Katılım'ın sahibinin kim olduğunu merak ediyorsanız aşağıda yer alan Vakıf Katılım hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.


VAKIF KATILIM KİME AİT?

Dünya nüfusunun %23’ünü islam dinine mensup insanlar oluşturmaktadır. Türkiye'de de faiz hassasiyeti bulunan kesimlerin tasarruflarının değerlendirilmesi ve finansman ihtiyaçlarının karşılanması için bir alternatif gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçla birlikte, sürekli değişen dünya şartlarında finansal yapının çok dışında kalmadan bir çok islami kuralların geçerli olduğu Katılım Bankacılığı sistemi benimsenmiştir. İslami bankacılığının ilk örneği 1963 yılında Mısır'da Tasarruf Bankası ile başlamıştır. Nüfusunun büyük bir kısmını müslümanların oluşturduğu ülkelerde de hızla yayılmaya başlamıştır. İslami kesimlerin daha fazla ilgi gösterdiği bu sistemde yalnızca ihtiyat sahibi bireylerin yönelmesi de olağan bir durumdur. Türkiye'de de bu sebeplerden, faizsiz bankacılık yapan pek çok kurum bulunmaktadır. Batı'da da faizsizlik prensibiyle çalışan pek çok banka kurulmuştur. Katılım bankacılığı sektöründe en genç üye olan Vakıf Katılım, yüzyıllardır kültürümüzün önemli bir parçası olarak günümüze gelen ve bugün ana kurucusu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaşatılan “Vakıf Kültürü”nün önemli bir kurumudur ve faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Bir Katılım Bankası olan, Vakıf Katılım Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Resmi Gazetede yayımlanan, kuruluş izni ile 25 Haziran 2015 tarihinde bir anonim şirketolarak kurulmuş.

Vakıf Katılım Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan 17 Şubat 2016'da faaliyet izni almıştır. Sermayesinin tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam Vakfı’na aittir. Katılım Bankaları pek çok alanda hizmet vermektedir.Örnek verecek olursak: Ö
zel cari hesaplar, teminat mektupları, akreditif açma, çek karnesi verme, senetleri ve çekleri tahsile alınması, seyahat çeki verilmesi, yurtiçi ve yurtdışı havale ve transfer işlemleri, kredi kartları, telefon, elektrik, doğalgaz, su faturası ve vergi ödemeleri gibi müşterilerine pek çok hizmet sunmaktadır. Vakıf Katılımda faizsiz bankacılık ilkelerini bir araya getirerek yeni ürün ve hizmetler vermeye ve sürekli gelişmeye devam edecektir. Siz de bu sayfada yer alan bilgilere göz atarakVakıf Katılım devletin mi sorusuna güncel yanıt alabilirsiniz. Diğer bankalarla alakalı güncel bilgilere ulaşmak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş