Ziraat Katılım Devletin Mi

En temel prensip olan ‘Faizsizlik Prensibi’ esas alınarak katılımcılarına kar-zarar esasına göre gelir sağlamayı hedefleyen Ziraat Katılım Devlet Bankası mı faaliyetlerini sürdüyor. Sizler için Ziraat Katılım ile ilgili bütün bilgileri araştırdık.

Ziraat Katılım Devletin Mi

Tüm kurumların bankacılık piyasasında rekabet halinde olduğu, düzenleme ve denetleme mekanizmalarının oluşturduğu standartlarda ürün ve hizmet sunduğunu göz önüne alındığımızda  arada benzerliklerin olması kaçınılmazdır. Ziraat Katılım kime ait ile ilgili aklınıza takılan soruları ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

ZİRAAT KATILIM DEVLETİN Mİ?
Ziraat Katılım bankası hakkında bilgilerimizi paylaşmadan önce, Katılım Bankası'nın ne demek olduğunu ve nasıl çalıştığını anlayalım. Katılım Bankası ne demek? 
Katılım bankası, faizsizlik prensiplerine göre çalışan, bu prensiplere uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir. Peki, Katılım bankaları tarafından verilen finansman ödeme planı gibi evraklar neden faizli sistem ile çalışan bankalarla benzer özellikler taşıyor? Hepimiz bu soruyu merak etmişizdir. İşte cevabı: Katılım Bankaları da tıpkı diğer bankalar gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na bağlı olarak çalışmalarını yürütmektedir. Bankaların müşterilerine sundukları sözleşme, ödeme planı gibi evrakların niteliği Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenir.

Faizli ya da faizsiz sistemle çalışan tüm bankalar bu standartlar çerçevesinde hareket etmek zorundadır. Evraklar bu nedenle bütün bankalarda benzer özellikler göstermektedir. Asıl konumuz olan Ziraat Katılım'a gelelim. Ziraat Katılım devletin mi? 
Ziraat Katılım Bankası; tamamı T.C. Hazinesi tarafından ödenmiş 675.000.000 -TL sermayesi ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 15.10.2014 tarih ve 29146 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 10.10.2014 tarih ve 6046 sayılı izniyle kurulmuş bir katılım bankasıdır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 29355 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 12.05.2015 tarih, 6302 sayılı kararı ile faaliyet izni almıştır. 2016 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda alınan kararla Ziraat Katılım Bankası'nın sermayesi 1.250.000.000 -TL’ye yükseltilmiştir. Ziraat Katılım, katılım bankacılığı prensiplerine uygun ürünleri ve çeşitli dağıtım kanalları ile her zaman müşterilerinin yanındadır ve olmaya devam edecektir. Müşterilerini her koşulda dinleyen ​ve her koşulda çözümler sunmayı kendisine temel hedef edinen Ziraat Katılım; yalnızca müşterileri ve hissedarları için değil, topluma ve tüm paydaşlarına değer katacak çalışmalarda bulunmak için faaliyet göstermektedir.​

Sosyal Medyada Paylaş