Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır

Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır

Bu sayfayı inceleyerek Akbank bireysel emeklilik iptali yapabilir ve bireysel emeklilik hesabında biriken paranızı iade alabilirsiniz.

Akbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır

2020-05-26 12:29:09

Bireysel emeklilik sistemi, Türkiye'de 2001 yılından beridir uygulanmaktadır. Siz de Akbank bireysel emeklilik sistemine katılarak emekliliğinizi garanti altına alabilirsiniz. Eğer bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istiyorsanız, aşağıdaki bilgileri inceleyerek Akbank bireysel emeklilik iptali başvurusu yapabilir ve bireysel emeklilik sözleşmenizi hemen iptal ederek bireysel emeklilik hesabınızda biriken paranızı iade alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminden çıkan kişilerin hesaplarında biriken %25'lik devlet katkısının iptal edeceğini de belirtelim.

 

Akbank Bireysel Emeklilik İptal 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) maaş hesabınız açıldığı an devletin zorunlu kıldığı,45 yaş altı çalışanların maşından kesilen birikim sistemidir.Zorunlu olup  %25 devlet katkısı sağlanan bu birikim ile uzun vadede enflasyon ile birlikte değerini kaybetmeden birikim hesabınızda bulunur.ödeme periyodunuzu isteğinize göre değiştirebilir kendinize en uygun ödeme süresini seçebilirsiniz. BES birikiminiz kredi kartı yada banka da bulunan hesabınızdan belirlediğiniz düzende tahsil edilir. Ancak günümüzde çalışabların bir çoğu BES uygulaması iptalini gerçekleştirmek için başvuruda bulunuyor.

 

BES Cayma Hakkı

Sigortalı çalışanların maaşından kesilen Bireysel Emeklilik Sistemi birikimini iptal edebilirsiniz.Herhangi bir kesinti olmadan ve maaşınızdan kesilen miktarınızı dosya masrafsız iptal edilebilir, paranızı geri alabilirsiniz. Herhangi kesinti yada aidat ödemesine maaruz kalmamak için sözleşme başlangıcından en geç 2 aya kadar iptal talebinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. 2 ayı geçmiş olan Bireysel Emeklilik Sistemi iptal edildiğinde hesabınızdan katılım payı, aidat ödemesi gibi kesintilerin olması söz konusu olabiliyor. Yine 444 25 25 Akbank müşteri hizmetleri numarasını arayarak kesinti miktarını öğrenebilir, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Akbank BES İptal Yöntemleri:

  • En yakın AKBANK şubelerine giderek, hazır iptal formuna gerekli bilgileri doldurup BES iptal talebinde bulunabilirsiniz. İkinci alternatif olan dilekçe, sistemini kullanarak ta bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kesinti yapılan para iadesi aynı banka üzerinden maaş hesbınıza tahsil edilir. 
  • Akbank'ın BES iptali için 444 25 25 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp, güvenlik sorularını cevaplayarak otomati BES iptal başvurunuzu yapabilirsiniz. İptal talebiniz alındıktan sonra onaylanan kesinti miktarınız 10 iş günü içerisinde iade edilir ve banka hesabınıza tahsil edilir.
  • AKBANK'ın yan kuruluşu oln AVİVASA şubelerine giderek te aynı şekilde iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

Bu sayfamızda yazan bilgileri inceleyerek siz de bireysel emeklilik sözleşmenizi hemen iptal ettirebilir, hesabınızda biriken emmeklilik paralarınızı iade alabilirisiniz. Bireysel emeklilik sisteminin pek çok farklı avantajları bulunmaktadır. Akbank bireysel emeklilik iptaliyapmadan önce siz de bu sistemin avantajlarını tekrardan gözden geçirerek emeklilik hayatınızın iyi bir şekilde geçmesini sağlayabilir ve emeklilik sistemine devam etmeye karar verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş