Halkbank Devlet Bankası mı Sahibi Kim

Kökeni 1933'lere kadar uzanan ve Türkiye'nin en köklü bankalarından olan Halkbank devlet bankası mı? Sahibi kim? sorularına bu sayfada yanıt verdik.

Halkbank Devlet Bankası mı Sahibi Kim

 Kökeni 1933 yılına kadar uzanan ve Türkiye’nin en eski bankalarından bir tanesi olan Halkbank, 1950 yılından sonra ivme kazanarak farklı şehirlerde peş peşe şubeler açmaya başladı. Zamanla Türkiye'nin en iyi bankaları arasına girmeyi başaran Halkbank'ın sahibi kim ve devlet bankası mı? Gelin birlite yazımıza göz atarak sorularımıza cevap bulalım. Halkbank hakkında güncel verileri bu sayfada sizler için hazırladık.


HALKBANK DEVLET BANKASI MI?
Dünya savaşı, kurtuluş savaşı ve ekonomik buhranlar ülkemizi mal darlığı, hayat pahalılığı ve yüksek faiz baskısı altında ağır ekonomik şartlara sürükler. Bu zor şartlarda Türkiye Cumhuriyeti, küçük esnaf ve sanatkârların desteklenmesini ve halk bankacılığının geliştirilmesini hedef olarak benimser. Fakat, cumhuriyetimizin ilk yıllarında sermaye birikimi, üretim alanlarının kıtlığı, özel sektörün yetersizliği nedeniyle yaşanan ekonomik güçlükler, esnaf-sanatkâr ve küçük meslek sahibini teşvik edici kredi kurumlarının ortaya çıkışını engeller. Devamlı bir ekonomik kalkınma, sermaye birikimini başlatmak amacıyla Türkiye Halk Bankası 1933 tarihli ve 2284 sayılı “Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu” kapsamında kurulur, 1938 yılında faaliyete geçer. Türkiye Halk Bankası’nın kurulmasındaBüyük Önder Atatürk'ün “Küçük esnafa ve büyük sanayi erbabına muhtaç oldukları kredileri kolayca ucuza verecek bir teşekkül vücuda getirmek ve kredinin normal şartlar altında ucuzlatılmasına çalışmak da çok lazımdır.” ile “Siz sanatkârların ufak dükkânları yerine muhteşem fabrikalar yapıldığını gördüğüm gün, mutluluğum en yüksek derecesini bulacaktır.” fikirleri önemli bir yer tutar ve kılavuz olur.Çeşitli dünya ülkelerindeki kooperatif hareketlere paralel olarak gelişme gösteren Halkbank,1964 yılının başından itibaren sermayesini arttıran, aktif bir çalışma temposuna girerek ülke çapında şubeleşme politikası uygulayan bir banka konumuna gelir. Esnaf, sanatkârlar ve küçük işletmelerin sektördeki ilk bankası olur. 

Halkbank, faaliyetlerini yıllar itibariyle geliştirir ve bankacılık sektöründe önemli bir konuma ulaşır.
 Bugün Halkbank bir devlet bankası olarak, yurt çapına yaygın şubeleri, büroları, özel işlem merkezleri ve yurt dışı temsilcilikleri ile hizmet vermeye devam etmektedir. Halkbank, misyon bankası olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz ekonomisinin temelini oluşturacaktır. Esnaf, sanatkâr ve kobi’lerin yanı sıra üretim, yatırım ve istihdamın katkıda bulunan tüm girişimcileri çağdaş bankacılık anlayışıyla desteklemeye devam edecektir. Bankacılık sektöründe güçlü ve güvenilir banka olarak en iyiler arasında kalmayı başaracaktır. Siz de bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak ,Halkbank sahibi kim sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki diğer bankaların da kime ait olduklarını ilgili sayfalardan öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş