Mevduat Faizi Hesaplama - Faiz Hesaplama Aracı

Mevduat Faizi Hesaplama

Mevduat faiz oranlarını karşılaştırarak mevduat hesaplama yapın, en yüksek faiz veren banka hangisi olduğunu hemen öğrenin.

Mevduat Hesaplama


Mevduat faizi hesaplama yapmak için yukarıdan mevduat miktarını girin, mevduat faiz oranları karşılaştırmasını hemen yapın.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Taşıt Kredisi Hesaplama Konut Kredisi Hesaplama

Yatırımlarınızı vadeli hesapta değerlendiriyorsanız bankaların mevduat faiz oranları listesine bu haberimizden ulaşabilir, en yüksek faiz veren banka hangisi diye merak ediyorsanız bu sayfadan mevduat faizi hesaplama yapabilir ve tüm bankaların mevduat faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz.

 

Türkiye’de pek çok kişi tarafından kullanılan vadeli mevduat hesapları, hiçbir riski olmayan yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Siz de en yüksek faiz veren bankaların vadeli TL hesabına paranızı yatırarak, belirli vade sonrasında faiz kazancı elde edebilirsiniz. Peki mevduat faiz oranları 2020 yılında nasıl seyrediyor, en iyi mevduatı hangi banka veriyor. Bankada vadeli mevduat hesabı açmak için ne yapmak gerekiyor. Sizler için bu soruları araştırarak bu sayfamızı hazırladık.

 

Mevduat Faiz Oranları

2019 yılında ekonominin kötü bir sınavdan geçmesiyle beraber bankalar mevduat faizlerini de oldukça yüksek seviyeye çekmişti. Öyle ki bu rakam %25 seviyelerine kadar gelmişti ki bu Türkiye’de nerdeyse mevduat oranlarında rekor olarak kabul edilebilirdi. Mevduat faiz oranları %25 seviyelerine çıktığından dolayı birçok yatırımcı parasını diğer yatırım araçlarından çekmiş ve mevduata yatırmıştı. Ancak bu yıl Merkez Bankası’nın faiz indirimi, ekonomideki gelişmeler ve dış etmenlere bağlı olarak faiz oranları resmen “dip” seviyeyi gördü. Öyle ki en yüksek faiz veren bankalar hoş geldin faiz oranını bile %10 olarak açıyor. Bu da daha çok parası olan büyük yatırımcıların ilgisini çekiyor. Aşağıda birkaç bankanın güncel faiz oranlarını sıraladık.

 

 

Banka

Mevduat Faiz oranı 2020

 

Alternatifbank

%11,25

 

Odeabank

%10,25

 

Finansbank

%14,20

 

Burgan Bank

%11,60

 

Fibabanka

%11,50

 

Turkish Bank

%10,50

 

HSBC

%10,25

 

İCBC

%11,50

 

İNG

%11,50

 

Yapı Kredi

%9,45

 

Şekerbank

%10,00

 

Denizbank

%11,40

 

CEPTETEB

%10,25

 

Akbank

%8,50

 

Halkbank

%9,50

 

Ziraat Bankası

%9,75

 

Garanti BBVA

%8,25

 

İş Bankası

%8,15

 

Vakıfbank

%8,50

 

 Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi mevduat faizleri 2020 yılında %11,50 faiz oranı ile  Fibabanka olarak gözükmektedir. Son güncelleme 10 Mayıs 2020 tarihinde yapılmıştır.

 

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Siz de paralarınızı bankanın mevduat hesabında değerlendirmek istiyorsanız, ilgilendiğiniz bankaya giderek hesabınızı açabilirsiniz. Veya bankanızın internet bankacılığı veya mobil bankacılıktan “Hesaplar – Yeni Hesap Aç – Vadeli Mevduat TL Hesabı” sayfasından hesap açabilirsiniz. Diğer yandan, vadeli mevduat hesabı açabilmek için o bankada vadesiz bir TL hesabınızın bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hesabınızda en az 1.000 TL nakit paranın da olması veya eksi hesabınızın aktif ve bakiyesi olması gerekmektedir. Ayrıca bankanızın müşteri temsilcisi çağrı merkezinden de hesap açmak için yardım alabilirsiniz.

 

En Yüksek Mevduat Hangi Bankada?

En yüksek faiz veren bankalar listesi 2020 yılında da güncellendi. Siz de bu bankalardan birisini tercih ederek yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz. Burgan Bank, İNG Bank, İCBC, Vakıfbank, Yapı Kredi, Akbank, Alternatif Bank gibi bankaların mevduat ürünlerini kullanarak siz de daha yüksek faiz kazancı elde edebilirsiniz.

 

Faizsiz Bankalarda Mevduat Var Mı?

Türkiye’de hizmet veren faizsiz katılım bankalarında da mevduat ürünleri bulunmaktadır. Albaraka, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Türkiye Finans bankalarından mevduat hesabı açarak siz de belirli kar payı üzerinden paranızı değerlendirebilirsiniz.

 

Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Paranızı mevduatta değerlendirirken dikkat etmeniz gerekenlerden başlıcaları şunlardır:

  • Paranızın TL olarak mevduat hesabında değerlenmesini sağlayın. Yabancı para biriminden mevduat yatırımları her zaman karlı olmayabiliyor.
  • En yüksek faiz veren bankayı seçerken, geçerli faiz oranının belirli bir gün için olup olmadığına dikkat edin. Bazı bankalar “hoş geldin faizi” adı altında yüksek faizi sadece belirli gün aralığına kadar vermektedir.
  • Paranızın acil olarak size lazım olması durumunda, önceden vadeyi buna göre planlayın. Örneğin kırık vadeli hesaplar açarak istediğiniz zaman paranızı çekseniz bile vade bozulmadan devam eder.
  • Mevduat hesabınızı kendi üzerinize açtırmaya dikkat edin. İnternet bankacılığını ve mobil bankacılığınızı aktif ederek anlık olarak yatırımlarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Siz de bu sayfamızdan mevduat faizi hesaplama yaparak mevduat faiz oranları karşılaştırmasını incelediniz. Tüm bankaların güncel bilgi ve gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsanız sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: En yüksek faiz veren bankalar