Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

Siz de cumartesi ve pazar günü para yollamak istiyorsanız hafta sonu EFT yapılır mı araştırmasına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

 Hafta sonu eft olur mudiye merak eden kişiler için bu sayfamızı yayına aldık. EFT, bankalar arasında yapılacak TL cinsinden para transferlerine verilen isimdir. Örneğin Ziraat Bankası'ndan Vakıfbank'a yada farklı bir bankaya para gönderilecekse "eft" seçilmelidir. Havale ile sadece aynı banka içerisinde para transfer işlemlerini kapsamaktadır. Yani Garanti Bankası'ndan farklı bir Garanti Bankası hesabına para yollayacaksanız bunu havale ile yapabilirsiniz. Virman ise aynı banka içerisinde aynı kişinin hesapları arasında para transferine denilmektedir. Günümüzde pek çok karıştırılan bankacılık terimleri bulunmaktadır, bunları sizlere zamanla açıklayacağız. Peki cumartesi eft olur mu, hafta sonu eft yapılır mı? İşte bu soruları cevapları aşağıdaki yazıda veriyoruz.


Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?
EFT işlemleri sadece mesayi saatleri ve çalışma günlerinde yapılmaktadır. Tüm yapılan EFT işlemleri Merkez Bankası onayından geçtiğinden dolayı bu işlemler Merkez Bankası'nın kapalı olduğu cumartesi, pazar yani haftasonu günlerinde ve resmi tatil günlerinde yapılamaz. EFT işlemleri, sadece belirlenen eft saatleri içerisinde yapılırken, bazı bankalarda saat 16:00 ile 17:00 arasında yapılacak eft işlemlerinden de ekstra komisyon alınabilmektedir.

 

İLGİLİ SAYFA: EFT SAATLERİ


Cumartesi Yaptığım EFT Talimatı Ne Zaman Hesaba Geçer?
Bankaların kapalı olduğu saatlerde eft işlemi yapılır yani işleme alınır ancak karşı tarafın hesabına geçmez. Haftanın ilk iş günü saat 09:00 yani bankanın açılış saatinden itibaren eft talimatınız işleme alınır ve en geç 30 dakika içerisinde eft işlemi karşı tarafın hesabına transfer edilir. Eğer eft talimatı farklı bir güne verildiyse yine bu gün saat 09:00'dan itibaren eft talimatı işleme alınır. Eğer Pazartesi günü resmi tatil olarak gözüküyorsa bu durumda eft işlemi bir sonraki güne aktarılarak salı gününe alınmaktadır. 

Eft Nedir?
Elektronik Fon Transferi (EFT), ülkemizde 1992 yılında Merkez Bankası'nın sisteme dahil edilmesiyle başlayan ve farklı bankalar arasında TL cinsinden paranın aktarılması için kullanılan sistemdir. EFT işlemlerinni İBAN numarası yada hesap numarası kullanarak yapılabilir. EFT işlemi yapılırken 4 işlem bulunuyor. Gönderen kişi, alıcı, gönderen bankası, alıcı bankası. Bu bilgiler Merkez Bankası'na iletilir ve işlem onaylandıktan kısa süre sonra para karşı tarafın hesabına geçmiş olur.

EFT Nasıl Yapılır?
Bir bankadan farklı bir banka hesabına para göndermek istiyorsanız en kolay yöntem internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bankanızın internet bankacılığını kullanabilmek için de, öncelikle internet şubesi şifrenizin olması gerekiyor. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra para transferi - eft menüsüne gelerek karşı tarafın hesap numarası yada iban numarası girilir. Bu işlemin ardından gönderilecek miktar ve paranın hangi hesaptan gönderileceği seçilerek onaylanır. İşleminiz eft saatleri ve eft günleri içerisinde yapıldıysa para karşı tarafın hesabına 5 ile 30 dakika arasında geçecektir. Ayrıca internet bankacılığının yanı sıra banka şubesine giderek, atm'den yada bankanızın müşteri hizmetleri çağrı merkezini arayarak da eft işlemini yapabilirsiniz. Ancak günümüzde en uygun komisyon internet bankacılığında olduğundan dolayı yani banka şubesinden yapılacak eftlerin komisyonları yüksek çıkmasından dolayı internet bankacılığını öneriyoruz. Ayrıca bankanızın mobil uygulamasını telefonunuza yükleyerek de mobil şubeden para transferini tamamlayabilirsiniz.


Bayramlarda EFT Olur Mu?
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bayram yani resmi tatil günleri olarak kabul edilen günlerde Merkez Bankası kapalı olduğundan dolayı eft işleme alınmaz. Eğer haftasonu para göndermeniz gerekiyorsa cebe havale yada havale gibi para transfer araçlarını kullanabilirsiniz. Cumartesi eft olur mu diye merak eden yüzlerce kişin için bu sayfamızda güncel cevaplar verdik. Siz de sitemizi takip ederek bankalarla alakalı en güncel ve doğru içeriklere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş