Yeni EFT Saatleri 2021 - EFT Kaça Kadar Yapılır?

Bu sayfadan tüm bankaların yeni EFT saatleri ile ilgili bilgilere göz atarak 2021 yılında para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni EFT Saatleri 2021 -  EFT Kaça Kadar Yapılır?

Türkiye'de para transferi yaparken en çok tercih edilen yöntem EFT'dir. Peki EFT saatleri nasıldır ve bankaların güncel EFT gönderim saatleri kaçta başlar, kaçta biter? Bankalarkredi.com olarak sizler için tüm bankaların para transferlerinde kullanılan EFT ve havale saatlerini araştırarak aşağıda güncel bilgileri sıraladık. Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Akbank, İNG ve diğer tüm bankaların güncel EFT gönderim saatleri aşağıda bulunmaktadır. Merkez Bankası, FAST isminde yeni bir EFT uygulamasını 2021 yılında yayına aldı. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi adında tüm bankalarda yer alan yeni para transferi artık hafta sonu dahil olmak üzere 7/24 anlık olarak yapılabiliyor. Daha önceki yıllarda EFT ile para transferi sadece EFT saatlerinde yapılıyordu ancak artık FAST ile yapacağınız para transferlerini 7 gün 24 saat yapabilirsiniz.

 

FAST Nasıl Yapılır?

FAST ile para yollamak isteyen kişiler 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle 7/24 para gönderebilecekler. Bankalar farklı olsa bile FAST kullanarak siz de anında para gönderebilir veya alabilirsiniz. FAST'in kullanımını izlemek için ilk olarak 50 TL limitli olarak başlasa da kademeli olarak arttırılarak 1.000 TL'ye yükseltilecektir. FAST sisteminin yanı sıra IBAN numarası veya hesap numarası kullanarak EFT ile para göndermeye devam edebilirsiniz.

 

EFT Nasıl Yapılır?

EFT ile para göndermek için bankanızın mobil bankacılık uygulamasına veya İnternet bankacılığına giriş yapmanız gerekmektedir. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Para Transferi -> EFT adımlarını takip ederek EFT yapabilirsiniz. EFT ile para gönderirken açıklama alanını doldurmayı unutmayınız. Eğer EFT yanlış hesaba gönderilirse açıklama alanınıza göre paranızı iade almanız da mümkün olacaktır. EFT ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler ise karşı hesabın IBAN veya hesap numarası - şube kody bilgileridir.

 

EFT Saatleri 2021

Bir bankadan farklı bir bankaya para transferi yapacaksanız bunu EFT ile yapmanız gerekmektedir. Örneğin Ziraat Bankası'ndan Vakıfbank'a TL cinsinden yollanacak para işlemlerinde EFT kullanılır. EFT ile para yolladığımızda banka EFT'yi onayladıktan sonra ilgili işlem Merkez Bankası sistemine iletilir ve onay beklenir. Merkez Bankası'nın ilgili işleme onay vermesinden sonra para karşı hesaba geçerek EFT işlemi tamamlanır. Bazı olumsuzluk ve yoğunluk durumlarında EFT gönderim süreleri yarım saate kadar çıkabilmektedir. Ayrıca EFT sadece bankaların açık olduğu mesai saatlerinde yapılabilir ve her banka için EFT gönderim saati farklılık göstermektedir.Bir bankadan farklı bir banka şubesine para göndermek istiyorsanız bunu EFT ile yapmanız gerekmektedir. Eğer aynı banka içerisinde farklı bir hesaba para yollamak istiyorsanız ise bunu havale ile yapabilirsiniz. Havale zaman kısıtlaması olmaksızın 7/24 istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bir bankadan farklı bir bankaya para yollamak istiyorsanız bunu EFT ile yapmanız gerekmektedir. EFT, mesai saatleri dışında ve hafta sonu tatil günlerinde yapılamaz. Bu günlerde eğer para yollayacağınız banka ile sizin bankanız aynı ise "havale" seçeneğini kullanarak paranızı yollayabilirsiniz. Aşağıda tüm bankaların 2021 yılına ait güncel EFT saatleri bilgileri yer almaktadır. Bir çok banka EFT saatlerini saat 09:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirmektedir. Bazı bankalar saat 16:00'dan sonra "geç EFT" adı altında ekstra EFT ücreti alabilmektedir.

 

BANKA

EFT Saati

Akbank

09:00 – 17:00

Alternatif Bank

09:00 – 17:00

Albaraka Türk

09:00 – 17:00

Anadolu Bank

08:00 – 17:15

Burgan Bank

09:00 – 16:30

Denizbank

08:00 – 16:30

Qnb Finansbank

09:00 – 17:00

Garanti

09:00 – 17:15

Halkbank

08:00 – 17:15

HSBC

09:00 – 17:00

İNG

08:30 – 17:15

Kuveyt Türk

09:00 – 17:20

ODEABANK

08:30 – 17:00

Şekerbank

09:00 – 17:15

TEB

09:00 – 17:15

İCBC

08:30 – 17:00

Türkiye Finans

09:00 – 17:15

İş Bankası

09:00 – 17:00

Vakıfbank

09:00 – 17:15

Yapı Kredi

09:00 – 16:45

Ziraat Bankası

08:30 – 17:00

 kaynak: eft saatleri

 

Aşağıdaki listeden banka seçimi yapabilirsiniz:

Akbank EFT saatleri

Denizbank EFT saatleri

QNB Finansbank EFT saatleri

Garanti EFT saatleri

Halkbank EFT saatleri

HSBC EFT saatleri

İCBC EFT saatleri

Kuveyt Türk EFT saatleri

Anadolubank EFT saatleri

Burgan Bank EFT saatleri

İNG Bank EFT saatleri

TEB EFT saatleri

İş Bankası EFT saatleri

Vakıfbank EFT saatleri

Yapı Kredi EFT saatleri

Ziraat Bankası EFT saatleri

Albaraka Türk EFT saatleri

Türkiye Finans EFT saatleri

 

Akbank EFT Saatleri

Ülkemizde hizmet veren özel bankalar arasında yer alan Akbank, para transferi konusunda oldukça hızlı çalışan sistemlere sahiptir. Siz de Akbank'tan farklı bir bankaya para transfer işlemlerinizi hafta içi her gün saat 09:00 ile 17:00 saatleri arasında EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. EFT aişlemlerinizi Akbank internet bankacılığı ve Akbank mobil bankacılık'tan daha uygun komisyon oranlarıyla yapabilirsiniz. Saat 16:30'dan sonra Akbank'tan yapacağınız eft ile para transfer işlemlerinizden "geç eft" adı altında ekstra komisyon ücreti alınacaktır.

 

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Devlet bankaları arasında Osmanlı döneminden beridir hizmet vermeyi sürdüren Ziraat Bankası'ndan siz de istediğiniz bankaya para gönderebilir ve alabilirsiniz. Ziraat Bankası'ndan eft yapacaksanız hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde saat 08:30 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. Bu saatler içerisinde yapılan eft işlemleri genellikle 10 dakikaya kadar karşı hesaba geçecektir.

 

Garanti Bankası EFT Saatleri

Garanti Bankası'ndan farklı bir banka şubesine para göndermek istiyorsanız EFT ile işleminize devam etmeniz gerekmektedir. Eğer Garanti Bankası'ndan farklı bir Garanti hesabına para yollayacaksanız bunu havale ile 7/24 gerçekleştirebilirsiniz. Siz de Garanti Bankası'nda saat 09:00 ile 17:15 saatleri arasında eft işlemlerinizi yapabilirsiniz. Garanti'de eft saatleri bankanın açık olduğu günlerde yapılmaktadır. Yani resmi tatil günlerinde ve hafta sonu günlerinde kesinlikle eft işlemi yapılamaz ancak ileri tarihli eft emri vererek eft tarihini hafta içine erteleyebilir ve talimat verebilirsiniz.

 

EFT NEDİR? EFT VE HAVALE FARKLARI NELERDİR?
EFT (Elektronik Fon Transferi) Türkiye'de bankalararası para transferi işlemine denilmektedir. Eft ile TL cinsinden paranızı farklı bir bankanın hesabına gönderebilirsiniz. Yani Garanti Bankası'ndan Ziraat Bankası'na para transfer işlemleri EFT ile yapılmak zorundadır. Fakat Garanti Bankası'ndan Garanti'ye para transferinde havale işlemini kullanmalısınız. Eft ve havale arasındaki en büyük fark da burada oluşmaktadır. Havale aynı banka içerisinde farklı kişilerin hesaplarına para transfer işlemlerini kapsarken, eft ise farklı bankalar arasında para transferidir. Virman ise aynı kişinin hesaplararası para yollama işlemine denilmektedir. Pek çok kişi eft ve havale işlemini karıştırdığından dolayı da bankaların internet şubesinden para yollama işlemini tamamlayamaz. Bunun önüne geçmek isteyen bankalar ise artık internet ve mobil şubelerinde havale ve eft'yi ayırt edici belli özellik ve yenilikleri de müşterilerine sunmuştur.

 

HAFTA SONU EFT OLUR MU?

Farklı iki banka arasında gerçekleştireceğiniz para transfer işlemlerinizi, 2020 yılında günün belirli saatlerinde yapabilmektesiniz. Türkiye’deki kamu ve özel bankaların hangisinin müşterisiyseniz, o bankanın saat aralığına dikkat ederek, kolaylıkla eft işleminizi yapabilirsiniz. Belirtilen saatler arasında yapacağınız eft işlemi, aynı gün içerisinde, bankanın onaylaması durumda, karşı tarafa iletilecektir.  Belirtilen saatler dışında yaptığınız eft işlemi ise bir sonraki günün mesai saatleri içerisinde gerçekleşecektir. Resmi tatiller, yarı resmi tatiller ve hafta sonu eft olur mu diye merak ediyorsanız, haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Elektronik fon transferi olarak bilinen eft işlemi için bankalar, belirli bir saat aralığı belirlemiştir. Saati kaçırdıysanız, bankaların geneli 16:30’dan sonra geç eft işlemi yapmanıza da olanak sağlıyor. Lakin, geç eft işlemi için de ekstra ücrete tabi tutulacaksınız. Bunun yanı sıra resmi tatiller ve hafta sonları eft işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yapmış olduğunuz eft, bir sonraki iş günü mesaisinde karşı tarafa iletilecektir. Yarı resmi tatil günlerin de ise bankalar 11:00’e kadar ef işlemini kabul etmektedir.
 

EFT İPTAL EDİLİR Mİ?

Eft işleminizi onayladınız ve hatalı işlem yaptığınızı fark ettiniz, işlemi kolaylıkla iptal edebiliyorsunuz. Lakin, yaptığınız işlemin banka tarafından henüz onaylanmamış olması gerekiyor. Bunun yanı sıra bankaların çoğu eft iptali için de ücret almaktadır. Henüz banka tarafından onaylanmamış eft işlemlerinizi, bankayı arayarak  ya da İnternet bankacılığını kullanıyorsanız işlem iptali sekmesine tıklayarak, rahatlıkla iptal edebilirsiniz. Eğer farklı bir kişinin hesabına para yolladığınızı düşünüyorsanız siz de bankayla irtibat kurarak eftnin iptalini talep edebilirsiniz. Elektronik ortamlar kullanarak gerçekleştirdiğimiz eft işleminin hangi saatler arasında yapıldığını ve hafta sonu eft yapılır mı gibi merak ettiğiniz soruları yanıtlıyoruz.  Eft işlemi için merak edilen konulardan biri de, eft’nin ne zaman hesaba geçeceği. Yukarıdaki tabloda belirttiğimiz saatler arasında yapacağınız eft işleminiz, onaylanmışsa 5-20 dakika gibi kısa bir sürede karşı hesaba geçecektir. Siz de EFT saatleri konulu haberimizi okuyarak, bütün bankaların işleminizi garanti altına alarak, zaman kaybetmeden  para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Havale Saatleri

Eğer para yollayacağınız karşı hesabın bankasıyla sizin bankanız aynı ise para transferi işlemine havale denilmektedir. Havale işlemlerinde herhangi bir zaman kısıtlaması olmaksızın 7 gün 24 saat yapabilirsiniz. Havale yaptıktan sonra genellikle anında karşı hesaba para gönderilmektedir.

 

EFT İle Nasıl Para Gönderilir?

Bir kişiye para yollayacaksanız bunu EFT veya havale ile yapabilirsiniz. EFT yapmak için bankanızın internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM, müşteri hizmetleri veya banka şubesini kullanabilirsiniz. Günümüzde en uygun komisyon ile EFT işlemi mobil şube ve internet şubesindedir. Geçtiğimiz günlerde bankaların almış olduğu ortak karar ile EFT işlem ücretleri düşürülmüştür. EFT yapmak için öncelikle internet bankacılığı şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı şifreniz bulunmuyorsa bankanızın internet sitesine giriş yaparak online müşteri kaydı yapmanız gerekmektedir. Kart bilgileriniz ve kişisel bilgilerinizle internet şubesi şifresini alabilirsiniz. Şifreyi aldıktan sonra bu adımları takip ediniz:

  • İnternet veya mobil şubeye giriş yapınız.
  • Para transferi sayfasına geliniz.
  • Para göndermek istediğiniz kişinin İBAN, isim soyisim ve göndermek istediğiniz miktarı ilgili bölümlere girin.
  • Onayla dedikten sonra işlemi kontrol ederek paranızı yollayabilirsiniz.

 

Ülkemizde en çok müşterisi olan bankaların eft saatlerini siz okurlarımızla paylaşıyoruz. Bankalarda eft işlemi sat kaça yapılıyor, hesaba ne zaman geçiyor, hafta sonu eft yapılır mı? Eft işlemini kısaca tanımlamak gerekirse, bir bankadan farklı bir banka şubesine para transfer işlemini kapsamaktadır. Akbank'tan Ziraat Bankası'na yada farklı bir bankaya para yollayacaksanız EFT seçmelisiniz. Havale ise aynı banka içerisinde yapılan para gönderim işlemlerine denilmektedir. Yani İş Bankası'ndan farklı bir İş Bankası hesabı para yollamak için "havale" seçmelisiniz. Eft ve havale bir çok kişi tarafından karıştırıldığı için kısa bir açıklama yapma gereğinde bulunduk.

EFT işlemini ise, Merkez Bankası'nın açık olduğu günlerde yapılmaktadır. Cumartesi, pazar gibi hafta sonu günlerinde, resmi tatil günlerinde ve mesai saatleri dışında eft işlemi yapılamaz. Bu günlerde ileri tarihli eft emri verebilir ve para transfer işleminizin ilk iş gününe otomatik aktarılmasını sağlayabilirsiniz. EFT işleminizi, bankanızıın internet bankacılığı veya mobil bankacılığını kullanarak daha uygun komisyon oranlarıyla yapabilirsiniz. Banka şubesinden, ATM'den, çağrı merkezinden yapılan EFT işlemleri; Mobil bankacılık ve internet bankacılığından yapılan eft işlemlerine göre daha pahalıdır. Bundan dolayı sizlere önerimiz eft yapacaksanız bunu bankanızın internet bankacılığında yapmanız yönünde olacaktır. Aşağıda tüm bankaların güncel EFT saatlerini yer almaktadır, bu saatleri kontrol ederek eft ile para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Siz de bu sayfamızda yer alan güncel verilere göz atarak tüm bankaların EFT saatleri 2020 bilgilerini öğrenebilir ve bu saatler içerisinde para transferi yapabilirsiniz. Bankaların kapalı olduğu günlerde, haftasonu günlerinde ve resmi tatil olan günlerde EFT işlemi yapılamaz.

ETİKETLER
Sosyal Medyada Paylaş