Vakıfbank Sahibi Kimdir Devlet Bankası Mı

Vakıfbank devlet bankası mı diye bir çok kişi merak ediyor. 2020 yılında Vakıfbank sahibi kimdir, kime aittir Vakıfbank hakkında bilgileri bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank Sahibi Kimdir Devlet Bankası Mı

Aktiflik bazında Türkiye’nin en büyük yedinci bankası olma ünvanını elinde bulunduran Vakıfbank Türkiye’nin geçmişte kurulmuş köklü bankacılık ve finans kuruluşlarından biridir. Vakıfbank Türkiye’de ekonomi ve finans alanında önemli bir güç olmayı hedeflenmesinin yanı sıra ülkenin tüm vakıf, bağış, hayır, vs. işlerinin finansmanında da öncü olma görevini üstlenmektedir. Peki Türkiye'nin yedinci büyük bankası ünvanını elinde tutanVakıfbank'ın sahibi kimdir?yazımızın devamında bu soruya cevap bulabilirsiniz. Peki Türkiye’nin en büyük yedinci bankası olma unvanını elinde bulunduran Vakıfbank'ın Sahibi kim? Önceki yazılarımızda Türkiye'deki bankalar hakkında, okurlarımıza bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda ise Vakıfbank'ı tanıyacağız.


VAKIFBANK DEVLETİN Mİ?
VakıfBank; 'Türkiye’nin Lider Bankası' olma vizyonuyla, vakıf kültüründen aldığı güçle, kendisine emanet edilen varlık ve değerleri etkin ve verimli yöneterek müşteriler, çalışanlar, hissedarlar ve topluma kattığı değerleri sürekli artırma misyonuyla hareket etmektedir. Vakıf kaynaklarını ekonomik kalkınmanın gereksinimleri doğrultusunda en iyi biçimde değerlendirmek amacıyla kurulan VakıfBank, o günden bu yana çağdaş bankacılık yöntemleri ve uygulamalarıyla Türkiye’nin tasarruf düzeyinin gelişim sürecine katkıda bulunmaktadır. VakıfBank pek çok alanda müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Kurumsal, ticari, kobi ve tarım bankacılığının yanı sıra bireysel ve özel bankacılık alanlarında da çağdaş bankacılık ürün ve hizmetleri sunan VakıfBank, özellikle bir alanda değil, tüm finansal alanlarda uzmanlaşmış, Türkiye’nin önde gelen bankalarından biridir. Günümüzde baktığımızda VakıfBank tek bir sahibi veya bünyesine katıldığı bir holding olmayan; çok ortaklı bir yapıdır. 11 Ocak 1954 yılında kurulan VakıfBank temellerinin atılması tek bir kişi sayesinde olmamıştır.Çeşitli vakıf ve kuruluşlardan, şahsi hisselere kadar birçok paya bölünmüştür. 31. 03. 2018 tarihi itibarıyla VakıfBank’ın yüzdelik paylarını şu şekilde sıralayacak olursak:

 

ORTAK ADI YÜZDESİ
T.C. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (1)43,00235
T.C. VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (2)15,44899
DİĞER MÜLHAK VAKIFLAR0,10694
DİĞER MAZBUT VAKIFLAR0,05794
VAKIFBANK MEM. VE HİZM. EM. VE SAĞ. YARD. SAN. VAKFI16,10211
DİĞER GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER0,06110
HALKA AÇIK25,22057


Devlet bankaları arasında hizmet vermeye devam eden Vakıfbank, Türkiye'de bireysel ve kurumsal bankacılık alanında hizmetine devam etmektedir. Vakıfbank devletin midiye merak eden kişiler bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanabilir. Kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini ülke ekonomisinin büyümesi, gelişimi ve dünya ekonomisiyle bütünleşmesine katkıda bulunmak amacıyla sürdüren VakıfBank, bankacılık sektöründe köklü bir geleneğin ve deneyimin simgesi olmaya devam edecektir. Banka, bundan böyle de sektörünün en iyi hizmet sağlayıcıları arasındaki yerini güçlendirerek, sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda hissedarlarına ve ekonomiye daha fazla değer katmak için gerekli olan tüm bileşenlere sahiptir. Vakıfbank'ın ortaklık yapısı ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için lüften bankanın internet sitesini (https://www.vakifbank.com.tr) ziyaret ediniz. Ayrıca aşağıda yer alan bağlantılardan diğer bankaların sahipleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş