Ziraat Bankası Devletin Mi | Ziraat Bankası Sahibi Kim

Ziraat Bankası devletin mi, sahibi kim, kim kurdu diye merak edenler bu sayfada yer alan bilgilere göz atarak Ziraat Bankası hakkında güncel bilgilere ulaşabilir.

Ziraat Bankası Devletin Mi | Ziraat Bankası Sahibi Kim

Osmanlı Devleti'nden günümüze ulaşan tek banka olarak bilinen Ziraat Bankasının kurucusu kim? Hangi padişah döneminde kuruldu? Osmanlı döneminde çiftçinin sorunları artmaya başlamış ve bu sorunlara çare bulabilmek için devlet zirai işlere el atmaya başlamış ve  gazeteler bu soruna yer vermiştir. Çiftçiye destek amaçlı kurulan Ziraat Bankası sahibi kim sorusuyla alakalı yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Ziraat Bankası Devletin Mi?
Ülkemizde devlet (kamu) bankaları arasında hizmet vermeye devam eden Ziraat Bankası, Osmanlı döneminde kurulmuştur. Osmanlı'da II. ABDÜLHAMİT zamanında yabancı bankalar ülke toprakları içerisinde faaliyet göstermeye başlamış ve bu durumdan en çok çiftçiler zarar görmüştür. Çünkü nüfusun büyük bir bölümü çiftçilik ile uğraşıyordu. O dönemlerde vatandaş, sorunlarını çözmelerini sağlayacak finansal destek alacak kuruluş bulamadıkları için özel şahıs kredilerine muhtaç kalıyordu. Çifçiler özel şahıs kredilerini yüksek faizlerle alıyorlardı. Çiftçinin işini kolaylaştıracak tarımsal krediler için, II. Abdülhamit döneminde Ziraat Bankası kurulması gerektiği kaleme alınmıştır. Ziraat bankasının kurulması ile birlikte çiftçinin sıkıntısı azalacak ve tarımın gelişimine katkı sağlanacaktı. Kurulan Ziraat Bankası tohum, tarım, hayvancılıkla ilgili malzeme vb. eşyaları çiftçiye peşin ve kredili olacak şekilde sunacaktı. 1923 yılından sonra tarımda çalışanlara yardım etmekle görevli olan Ziraat Bankası zamanla gelişerek şube sayılarını arttırdı. şube sayısının artması ile birlikte vatandaşa, çiftçilikle uğraşanlara kredi olanakları genişletildi. Hızlı şekilde gelişme gösteren banka Türk- Alman şirketinin ilk yerli traktörünü de üreterek tarımda büyük başarılara imza attı.


ZİRAAT BANKASI DEVLET BANKASI MI
Osmanlı döneminde çiftçilerin yaşadığı sorunlara kayıtsız kalamayan Yugoslavya'nın Niş Kenti Valisi Mithat Paşaçeşitli çalışmalarda bulundu. Soruna çözüm aramış ve bu alanda bir teşkilatmanın olması gerektiğine karar vererek 1863 yılında çiftçilerin oluşturduğu kaynakla ' Millet Sandıkları ' adı verilen bankacılık alanındaki ilk organizyonu kurarak bugünkü Ziraat Bankasının temelini atmıştır. Ziraat Bankası devletin mi diye merak edenler bu sayfada yer alan bilgilerden yararlanabilir. Zamanla  her kesimin bankası olabilmek amacıyla hizmetlerini yaygınlaştıran Ziraat Bankası, ülkeye değer katma amacı doğrultusunda faaliyetlerini geliştirmeye devam etmiştir. Ziraat Bankası başarıları ile Türkiye'nin en sevilen bankası olma ve Türkiye'nin marka değerini en çok arttıran banka olarak yoluna devam etmektedir. Sayfada yer alan bilgilere göz atarak Ziraat Bankasının hangi padişah döneminde kurulduğu sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş